Bosna, Bosnjaci i njihov danasnji zivot

teme koje se ne mogu srvstati u neki od gornjih podforuma

Bosna, Bosnjaci i njihov danasnji zivot

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Uto vel 24, 2015 11:49 am

windows7sevn.org Facebook Share
Pozdrav!

Ovdje cu da sam sa sobom se svadjam i raspravljam (sugovornici su pozeljni) ukoliko mi se niko ne prikljuci i pisacu o uopste stanju u BiH ali doticacu se i svijeta.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

Posao

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Uto vel 24, 2015 12:09 pm

Bicu malo brutalan, jer dolazim iz te sredine, prosao sam sve to, odrastao u Bosni, postao sto jesam u Bosni, i hvala Bogu, relativno se oslobodio tih okova, i fizicki ali i mentalno.

Ukratko, nema drzave da se manje radi i sa mane zanimanja za posao nego BiH.

Da li su za to krivi turbo folk, chemtrails, HAARP, Alija, Radovan, Zapad, neispunjena obecana da cemo jesti zaltnim kasikama? Ja ne bih rekao! Za (ne)odgoj djece su krivi roditelji 80% direktno a u onih 20% indirektno. Onaj ko ima svoju djecu, ako je iskren sam sa sobom, potvrdice ovo.

Danas u BiH, kao i poslije rata, tesko je bilo i iskreno tesko udovicama sa vise djece, invalidima bez ikoga da se o njima stara, starima bez djece da ih pomazu, jer oni su bili oni koji se i ne mogu braniti od nastale situacije.

Omladina zivi u zabludi da je posao nesto lose, jer ko ce ustati ujutru i ici rintati privatniku za 500 maraka jer on meni da 500 a on zaradi 3000, to nije nikako fer...Glupost, za mene, jer svako negdje mora da pocne od necega, i bolje je sa 18 raditi "za dzabe" pa vec do tridesete nauciti zanat i postati priznati majstor, umjetnik, glumac, sportista itd...

Svi su optereceni Zapadom i njihovim platama, a niko ne misli o tome da i na Zapadu kasirka na kasi u supermarketu zaradi 1100 eura a ima kiriju od 400 eura, grijanje od 100 eura i struju od 50 eura. Da ne spominjem da u EU ima i da zabavlja musteriju na kasi a ne kao kod nas u Tusu ili Mercatoru gleda u tebe kao u tele. Troskovi djecjeg skolovanja su u eu pokriveni djecjim dodatkom, tako da to ne navodim.

U BiH su svi vecinom kod roditelja, poogotovu mladi ljudi, pa ja licno smatram da je bolje da rade i stede i zive kod roditelja dok ne stasaju i u privatnom a i u poslovnom zivotu, ali ja uopste ne vidim neku veliku zelju za radom, jer kao sve je sjebano i sramota je raditi neke bezveze poslove, jer sta ce komsiluk da kaze, i to nas vraca unazad.

Po meni, odgovornost za to snose roditelji koji te nenormalne teorije proslijedjuju djeci umjesto da ih uce da samo red i rad nas mogu dovesti naprijed i da nema vise ni Tita ni SFRJ koji ce im dati besplatan drzavni stan kao njihovim roditeljima nego da sad svako mora da ustane i zavrne rukave.

Suma sumarum, svi psuju korupciju, a svi rado naplacuju za bilo sta sto mogu srediti ne razmisljajuci da ce sutra doci neko ko ce njima uzeti neko pravo ispred nosa, svi koji izlaze na izbore glasaju za istu ekipu koji su nas doveli u ovi situaciju a ovi koji ne glasaju ako imaju i zrno pameti znaju koju glupost time cine i njih ne bih ni komentarisao.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

Ekonomija

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Uto lip 16, 2015 3:59 pm

Kao i u svemu, ne samo u pivarskoj industriji, u BH ekonomiji bi trebalo obratiti paznju na par faktora:

1. Uvoznici nisu krivi, oni samo pokusavaju da utale svoju robu, sve dok je prijavljena i oporezovana, neka nasi dzaba ne pjene, vrijeme komunizma i uvoznih carina od 100% je proslo.

2. Nasi ljudi se trebaju koncentrisati na sebe i svoj eproizvode, tj.optimirati proizvodnju kao i ljudske resurse, vrijeme komunizma gdje jedan radi a jedan dzabahljebari je proslo.

3. Nase firme moraju da nauce da distribuiraju svoju robu, da rade, da pruze i kvalitet usluge, a nase pivo eto u ovom slucaju je stvarno dobro, naci ce sigurno kupce. Npr., iako o reklami ne mislim nista posebno, ostatak svijeta se moze veoma lahko zavesti kroz istu, i ako uporedite reklamo za karlovacko i za tuzlansko samo ce vam se reci sta sam ja zelio da kazem.

Mi definitivno moramo da se maknemo od mentaliteta jadikovanja, Tito nece ustati da sve za nas uradi, narod mora skontati da svako mora uzeti svoj zivot u svoje sake.
Smail Aga Cengic

Re: Bosna, Bosnjaci i njihov danasnji zivot

PostPostao/la admin » Uto lip 16, 2015 4:58 pm

krivi su redom:

megaterorista Gavrilo što nas odovojio od zapadne civilizacije reda, arbajta i discipline

Tito; Edvard Kardelj i socijalizam kurac palac, koji je stvorio mentalitet
"ne može on mene malo platit kolko ja mogu malo radit"
"bolje dinar u hladu, nego 3 u radu"
"završi fakultet da ne bi ništa radio" itd.

poslijeratna poltička garnitura sa mentalitetom iz socijalističkog vremena, asvejedno bila zelena ili crvena banda, isti je to mantalitet koja u tranzicij,a koja je samo međustanje između prvobitne faze kapitalizma i akumulacije kapitala kroz šta su zemlje zapada prolazile prije više od 100 godina, i nekih ostataka socijalističkog javašluka, danas održanih u bastionima poput javnih preduzeća (bh telecom, EP, Gras, Željeznice, Rudnici itd.) i u kojima je naslijđen onaj sistem gdje radi 1000 a treba realno 3 puta manje, i same državne aminiSRACIJE kao najvećeglegla socijalsitčko javašluka i nesreće,
neće da to privatizuje sve te nesreće, te na taj način samo produžava agoniju
ali valjak kapitalizma će to kad tad povaljat, evo čim politička banda ima prazne fondove i budžete i spržila je sve pare MMFa za pokrivanje rupa...dolazi fajront
ne zna primitivizam šta je minimalizam

Slika
admin
Site Admin

Re: Bosna, Bosnjaci i njihov danasnji zivot

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Uto lip 16, 2015 5:24 pm

Ima dosta ljudi koji su uzeli svoj zivot u svoje ruke, ali ih i dosta koji cekaju da im nesto padne s neba. Ja zelim svakome dobro, ali sa tim nastupom se ne pise nista dobro.

Kao sto kazes, kapitalizam je tu, on te tjera da ides naprijed, i neka tjera, nas narod je vrijedan,bistar, sa relativno dobrim sistemom vrijednosti u zivotu, samo jos da odbace taj javasluk koju je priucen i bice valjda nesto.
Smail Aga Cengic

Vrati se na: Ostalo