Godišnjica Kutiljerovog plana: Izetbegović spriječio mir

Godišnjica Kutiljerovog plana: Izetbegović spriječio mir

PostPostao/la admin » Pon vel 23, 2015 9:39 am

windows7sevn.org Facebook Share
da malo vidimo vlaški "kut" gledanja stvari

http://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=138338

Na današnji dan 1992. godine postavljeni su temelji takozvanog Kutiljerovog plana koji je mogao da spriječi rat u BiH i koji su potpisale sve tri nacionalne strane, ali ga je lider SDA Alija Izetbegović ubrzo odbacio.

Plan je predviđao stvaranje tri konstitutivne nacionale jedinice u koje bi ušle većinske opštine sve tri strane.

Muslimanskoj konstitutivnoj jedinici pripalo je 50 opština, odnosno 44 odsto teritorije.

Srpskoj konstitutivnoj jedinici pripalo je 37 opština, odnosno 44 odsto teritorije /zbog veličine opština i vlasništva u katastru/.

A hrvatskoj 20 opština ili 12 odsto teritorije BiH.

Prema tom planu, BiH bi se sastojala od tri konstitutivne jedinice i svaka od njih, kao i centralno tijelo BiH, zalagala bi se za zaštitu ljudskih prava i prava manjina.

Skupština bi se sastojala od dva doma - doma građana i doma konstitutivnih jedinica.

Plan su nakon toga, 18. marta, potpisala sva tri nacionalna lidera - Alija Izetbegović, Radovan Karadžić i Mate Boban.

Međutim, Izetbegović je već 28. marta nakon razgovora sa američkim ambasadorom u Јugoslaviji Vorenom Cimermanom odbacio plan.

Cimerman je tada obećao Izetbegoviću da će SAD priznati BiH ako odbaci Kutiljerov plan.

Portugalski diplomata Žoze Kutiljero optužio je u više navrata Izetbegovića da je izavao rat i masovne žrtve odbacujući sporazum koji je prethodno potpisao.

Kutiljero je opisao Aliju Izebegovića kao osobu koja laže, odnosno - jedno govori u javnosti, a drugo privatno.

"Alija Izetbegović bi jedno govorio nasamo, a drugo javno. Na prvom ručku tokom pregovora uvidio sam da je lažov i da mu se ne može vjerovati. On je uvijek odstupao od onog što je već bio prihvatio" - rekao je Kutiljero.

Politički analitičari su poslije potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. godine ocijenili da je to, u suštini, Kutiljerov plan sa određenim modifikacijama.

Kada se uporede mape koja je bila dodatak Kutiljerovog pana i mapa koja je dio Dejtonskog mirovnog sporazuma iz novembra 1995. godine vidi se da je, poslije tri i po godine ratovanja, rezultat skoro isti.

"Pitanje je bilo - možemo li imati unitarnu Bosnu ili Bosnu iz tri dijela. Moje uvjerenje je bilo da samo trodijelna Bosna može uspjeti, što je potvrdio i Dejtonski sporazum" - ocijenio je Žoze Kutiljero.
ne zna primitivizam šta je minimalizam

Slika
admin
Site Admin

Re: Godišnjica Kutiljerovog plana: Izetbegović spriječio mir

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Pon vel 23, 2015 10:37 am

Pozdrav!

Moje misljenje o Aliji vec znate, mada moram priznati da je dobro uradio sto je odbio plan, jer agresija i rastrgavanje drzave te genocid su vec bili u tijeku i u planu, tako da bi se vec priznatom raspodjelom to sve samo jos ubrzalo.

Njemu raspored opstina nije odgovarao te veliki broj istinskih patriota koji su tada bili oko njega nisu pristajali na tu podjelu, sa danasnjom ekipom na vlasti otisla bi Bosna bez po rijeci.

Ovako Dejtonom imamo poluvrijeme, mada su nam i do 80% djece izmanipulisana i zaglupljena ja se ipak nadam da su neprijatelji jos zaglupljeniji i da cemo akoBogda mirom, pamecu, obrazovanjem i natalitetom zavrsiti taj projekt nezavisne BiH.

Mada, meni ovo trenutno stanje duhovne i politicke svijesti te veoma nizak nivo obrazovanja, opsteg i kulturnog, ne daje nimalo optimizma za buducnost.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la admin » Pon vel 23, 2015 12:28 pm

Smail Aga Cengic napisao:
Ovako Dejtonom imamo poluvrijeme, mada su nam i do 80% djece izmanipulisana i zaglupljena ja se ipak nadam da su neprijatelji jos zaglupljeniji i da cemo akoBogda mirom, pamecu, obrazovanjem i natalitetom zavrsiti taj projekt nezavisne BiH.

jarane kontradiktoran si sam sebi
pa upravo Alija je imao tu strategiju i politiku
s jedne strane ga napadaš, a podržavaš njegove gluposti
samo što Vlasi nisu bili naivini da padnu na njegovu/vašu lafinu, nego vas bogami smanjiše sa 30% prije rata na sadašnjih 8% u četnitetu
a vi se i dalje zavaravajate o unitarnoj Bosni :shifty:

pozdrav

Slika
admin
Site Admin

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Pon vel 23, 2015 2:28 pm

admin napisao:
Smail Aga Cengic napisao:

jarane kontradiktoran si sam sebi
pa upravo Alija je imao tu strategiju i politiku
s jedne strane ga napadaš, a podržavaš njegove gluposti
samo što Vlasi nisu bili naivini da padnu na njegovu/vašu lafinu, nego vas bogami smanjiše sa 30% prije rata na sadašnjih 8% u četnitetu
a vi se i dalje zavaravajate o unitarnoj Bosni :shifty:

pozdrav

Ja ne znam ko su ti ljudi kojima mislis da pripadam, ja sam ti druze rodjeni Tuzlak, rat u njoj proveo i citav gadni poslijeratni period prozivio.

A o Bosni, znas i sam da je rat morao da se dogodi i znas i sam da su glavesine na svim stranama maltene dogovorile rat i dogovarale ga citavo vrijeme, a ponavljam, ja sam uvjeren da je alija odbio podjelu zbog drugih ljudi, kao sto je i srebrenicu odgodio do 1995. godine dok nije uklonio ljude koji su ga u tome omeli 1993. godine.

i da, srecom pa nije prihvatio bilo kakav plan podjele te 1992. godine.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la admin » Pon vel 23, 2015 3:07 pm

ja te ne pitam ko si i šta si po rođenju, mjestu stanovanja

govorim o tvom viđenju stvari i političkom stavu koji je identičan sa alijinim i sda uhljupa, glupana, koji do đume misle jedno, poslije đume drugo, do đume mislili da neće biti rata, poslije đume da za rat treba dvoje
koji su se kao i ti tvrdoglavo držali UNITARNE države, koju nisu mogli ostvariti, koja je jednostavno bila NEREALNA OPCIJA !!!
nuđena im je podjela, oni je odbili, htjeli goluba na grani (unitarnu Bosnu), nisu htjeli vrapca u ruci (podjelu na kantone po Kutiljerovu planu), i dobili na kraju kurac...državu u državi Republiku Četničku

ko to ne vidi....ne znam šta da mu kažem dalje

Slika
admin
Site Admin

Sljedeće

Vrati se na: Politika