Tuzla

Re: Tuzla

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:26 pm

windows7sevn.org Facebook Share
Jedinica komandira Specijalne jedinice milicije je negdje oko 13h časova izvršila napad na skladište oružja na Kozlovcu. Uplašeni su se četnici nakon nekoliko rafala razbježali, a mi smo zaposjeli skladište oružja. Na prvom magacinu smo pucali u bravu i na taj način otvorili vrata i ugledali puno oružja i opreme, što je do sada bio naš san.

Pripadnici Specijalne jedinice su vatrom štitili građane koji su u naručju nosili iz magacina oružje i odlagali ga u obližnjem objektu i nakon toga u zgradu Mjesne zajednice u II krajiškoj ulici. To smo radili dok nam nije došlo pojačanje u ljudstvu i prevoznim sredstvima. Bilo je to veliko oduševljenje i zadovoljstvo za građane Tuzle, pripadnike MUP-a i TO.

Dok se ovo događalo na Kozlovcu Mile Dubajić komandant Kasarne «Husinska buna» nalazio se u komandi Tuzlanskog korpusa u Ugljeviku. Saznavši da su snage MUP-a zaposjele sve važnije tačke oko kasarne on se brzo vraća u Tuzlu i već oko 12, 30h zove Mešu Bajrića, načelnika SJB Tuzla, kojem preko telefona govori: «SRAVNIĆU TUZLU ZBOG OVOG ŠTO ČINITE» Bajrić mu odgovara: «Ne sikiraj se potpukovniče, neće biti nikakvih problema ako naše oružje bude vraćeno od rezervista koji su ga uzeli iz magacina na Kozlovcu»

Na ovo Dubajić odgovara:»nije istina da su rezervisti provalili u magacine s oružjem, pozivam te da dođeš na lice mesta i da se uveriš»

Sjećajući se toga Bajrić dalje nastavlja: «prihvatio sam poziv i odmah u pratnji člana Operativnog štaba SUP-a Milenka Miličevića i policajca Mirzeta Bukvara otišao u Kasarnu. Pri ulasku u zgradu gdje je bio Dubajić primjetio sam veliku kolonu vojnih vozila i vojnika kako navrat.nanos tovare naoružanje, opremu i druga tehnička sredstva. Pred samim ulazom u zgradu stojala je grupa vojnih policajca od kojih jedan kaže: «Bolje je sad ubiti kera nego sutra». Nisam se osvrtao na ovu provokaciju nego sam nastavio ka kancelariji Dubajića. U prijemnoj kancelariji puno oficira, koji su me mrko gledali, dok me je jedan od njih uvodio kod Dubajića. Dubajić je odmah počeo vikati i prijetiti da će uništiti Tuzlu. Smirivao sam ga a onda smo zajedno pošli prema magacinu na Kozlovcu. Nakon nepunih stotinjak metara sav usplahiren i skoro plačući prišao mi je Dubajićev bezbjednjak potporučnik Tešić i rekao: «nemoj ići gore, ubiće te»oteli su se rezervisti ne slušaju komandu»

Okrenuo sam se Dubajiću i saopštio: Potpukovniče predlažem da formiramo zajedničku komisiju koja će snimiti situaciju oko magacina na Kozlovcu, Pogledao me i rekao: Imaš rok od 15 minuta.

Odmah se vraćam u SUP zovem gradonačelnika Bešlagića i tražim da uputi naša tri člana. U komisiji su bili Jasmin Imamović, Enver Delibegović i Benjamin Fišeković koji će otići u kasarnu.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:28 pm

15. maja 1992.godine oko 14, 30 časova dogodio se na punktu u Slavinovićima jedan incident. Naime prilikom kontrole jednog putničkog vozila milicioner-dobrovoljci vidjeli su da se u njemu nalazi četiri oficira i jedna žena. Kada je Mustafa Hukić, pripadnik Ratne stanice milicije u Slavinovićima zatražio od njih dokumenta radi legitimisanja, žena koja je sjedila u zadnjem dijelu vozila rekla je da je ona supruga načelnika Meše Bajrića. Pošto je Hukić poznavao Bajrića i njegovu suprugu, uz saglasnot zamjenika komandiraAhmeta Taletovića, putnici iz ovog automobila privedeni su u prostorije Ratne stanice milicije u Slavinovićima. Nakon što su oficiri bili prethodno razoružani na osnovu legitimisanja ustanovljeno je pravo stanje: žena koja se lažno predstavila ustvari je bila supruga potpukovnika Mileta Dubajića, komandata Kasarne «Husinska buna». O svemu što se desilo i što je utvrđeno u vezi s identitetom privedenih lica, komandir Ratne stanice milicije Ekrem Selimović obavijestio je Operativni štab SJB Tuzla odakle mu je Meša Bajrić, komandant tog štaba naredio da oficire i ženu Dubajića pusti da odu tamo gdje su naumili. Oni su preko Simin Hana otišli u Požarnicu. Mada se u početku s ovom odlukom više pripadnika ove stanice nije složilo, Selimović je na insistiranje Bajrića, da se oko toga ne stvaraju nikakvi problemi, odlučio da izvrši naređenje koje mu je u vezi s putnicima izdato.

Činjenica je da se Milena Dubajić lažno predstavila kao supruga Meše Bajrića. Zašto je to učinila i da li je odluku o tome donjela sama donjela, pitanje je na koje se može jednostavno odgovoriti. Radi bezbjednosti njenog putovanja, njen suprug i organi KOS-a odlučili su da se time posluži kako bi u slučaju nekih komplikacija ta vijest odmah bila saopštena načelniku SJB Meši Bajriću. S obzirom na okolnosti da se iz Tuzle vojska još nije pokrenula, oni su računali da reakcija Bajrića i ljudi koji o tome odlučuju ne može biti drugačija od ranije pomenutog naređenja da se Dubajićka s pratnjom propusti i nastavi put. Odbacujući svako reagovanje koje nije vodilo računa o realnom stanju stvari, odluka Operativnog štaba bila je u tom trenutku ispravna.

Tog dana do 14h mnogi građani srpske nacionalnosti užurbano su napuštali grad. Bili su to članovi SDS-a i svi oni koji su podržavali njenu politiku i Miloševićev režim u Srbiji. Neki od tih članova SDS-a su i dalje ostali u gradu, ne zato što nisu htjeli da odu iz njega, nego zato što su ih KOS i ta Stranka za svaki slučaj ostavili da i dalje rade kao peta kolona u gradu. Prema svemu što se tada moglo vidjeti očigledno je bilo da će se nešto ubrzo dogoditi.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 9:15 pm

Poslije odlaska Milene Dubajić i oficira u pravcu Požarnice, kontakti sa potpukovnikom Dubajićem nisu prekinuti. O tome Meša Bajrić navodi slijedeće: «Samo nekoliko minuta kasnije telefonom razgovaram ponovo sa Dubajićem i predlažem mu da se odmah nađemo ispred Kasarne. Bio je nepovjerljiv ali je prihvatio moj prijedlog. Pred Kasarnom sam primjetio mlade vojnike pod punom borbenom opremom: zolje na leđima, a vojnički snajperi u rukama. Oznojeni su žurili prema vojnim lamelama – zgradam u Skojevskoj. Meni se tog trenutka digla kosa na glavi! Na kapiju Kasarne stiže Dubajić u pratnji tri vojnika, koji su na automatskim puškama imali noževe, a na glavi šljemove. Odmah me Dubajić upitao: «Šta hoćeš»? Prišao sam mu sasvim blizu u želji da niko ne čuje i rekao: Molim te Dubajiću imam na dva mjesta provjernu informaciju da ne ideš na Ozren jer će te četnici ubiti! Ništa nije prokomentarisao samo se okrenuo i vratio nazad u Kasarnu.

Oko 14, 30 časova naišla je prva kolona. Na čelu kolone bile su dvije prage. Na Brčanskoj Malti, na početku Skojevske ulice, u blizini semafora, pripadnici milicije zaustavili su kolonu da bi je pregledali. Nakon kraćeg pregleda ustanovljeno je da se u kamionima nalazi oprema i oružje koje je bilo vlasništvo Teritorijalne odbrane. Pošto je ovo oružje s opremom trebalo da ostane u Kasarni, koloni je naređeno da se vrati u bazu odakle je pošla. Poslije kraćeg objašnjavanja s milicionerima vozač prve prage, očigledno nezadovoljan s onim što je rečeno, baglo je svoje vozilo okrenuo i tom prilikom polomio dvije mlade breze i udario u dva putnička automobila koja su tu bila.
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 9:15 pm

Ostala vozila polako su počela da se okreću i vraćaju. Međutim, iz tako okrenute kolone nekoliko kamiona je skrenulo na prostor na kome se nalazi objekat za tehnički pregled vozila, pokušavajući da se preko njega zaobilazno probije na glavni put koji vodi prema Simin Hanu i dalje. Čim je ova namjera otkrivena oko tridesetak pripadnika milicije i manevarskih jedinica brzo su se uputili na to mjesto, a kada su oni iz kamiona vidjeli da im je put presječen, ponovo su se vratili i uklopili u kolonu koja je nastavila da se kreće prema Kasarni.
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 9:17 pm

Poslije povratka ove kolone, pripreme za odlazak jedinica bivše JNA užurbano se nastavljaju. Grupa pripadnika Prve manevarske čete uspjela je nakon pretresa terena na Kozlovcu, da se približi Kasarni i da s jedne livade u blizini kafane «Makedonka», na udaljenosti od oko 70 metara, posmatra šta se u Kasarni događa. Osmatranjem prostora ispred izlaza zapazili su da se tu nalazi oko 350 pripadnika bivše JNA, od kojih su mnogi imali velike brade i na glavi šajkače s kokardama, dok su drugi na rukavima imali oznake «belih orlova». Ponašali su se nedisciplinovano i bahato. Mnogi su bili pijani i između njih često su kružile flaše sa pićem. Galamili su i pjevali. Na prostoru koji je posmatran bio je spreman dio kolone u kojem je bilo 5 do 6 vojnih kamiona, 5 do 6 pincgauera, 2-3 oklopna transportera i dvije prage. Prilikom ulaska u vozila, vojnici i četnici počeli su nekontrolisano da pucaju u vazduh, a 5-6 snajperista otvaralo je vatru prema bolnici na Gradini, vojnoj lameli u Skojevskoj ulici i drugim mjestima. To su činili i poslije ulaska u kamione, koji su bili spremni za pokret.
Smail Aga Cengic

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Sve ostalo