Tuzla

Tuzla

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:12 pm

windows7sevn.org Facebook Share
Ovdje bi mogli opisivati desavanja u Tuzli u zadnjem ratu
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

Re: Tuzla

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:16 pm

Tuzlom je tada vladao Selim Beslagic, covjek iz redova Markoviceve stranke, ne nacionalista i drzao se relativno pametno citavo vrijeme.

evo mozda nesto sto ce Selima promovirati i sto ce mu pomagati da narod zatvori oci pred svim njegovim drugim glupostima i ekonomskim malverzacijama, jer je ovdje odigrao kao pravi patriota:

Razgovor Breslagic-Pracer:

“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:22 pm

Pocelo je pravo, ovako nekako

Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:23 pm

U kakvom je položaju bila Tuzla uoči sukoba na Brcanskoj Malti Sead Delic komadant opštinskog štaba TO Tuzla u to vrijeme kaže slijedece:

«Grad je bio prakticno okupiran. U Garnizonu je bila 92.brigada JNA, inzinjerski puk i više prištapskih jedinica 17.korpusa koji je ovdje imao sjedište. To je ukupno tri hiljade vojnika, vrhunski obučenih, do zuba naoružanih. Uoči samog sukoba iz Pirota je doveden bataljon mladih vojnika, koji su okončali obuku. Osim toga, pripadnici SDS-a u gradu i okolnim selima sa srpskim življem, bili su naoružani, sa magacinima oružja i municije za mobilisanje novih pripadnika u četničke jedinice. Mnogi bunkeri bili su potpuno pripremljeni, planovi za okupaciju Tuzle razradjeni....Praktično gradu je bila svezana omča oko vrata. Na Badrama (Skojevska) i Kozlovcu bili su ukopani minobacači, iz kojih su se bez po muke mogli gađati svi objekti po gradu. Građani nisu bili svjesni u kakvoj su se situaciju nalazili.
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Ned stu 09, 2014 12:24 pm

U jutarnjim časovima 15.maja 1992.godine u Kasarni «Husinska buna» događale su se čudne stvari. Prema svjedočenju Hamze Šarića kapetana bezbjednosti bivše JNA koji je ranije sa još nekim oficirima prešao na stranu TO BiH stanje je bilo slijedeće:

Tog petanestog u jutarnjim časovima dobio sam zadatak od Meše Bajrića da kao organ bezbjednosti snimim situaciju u Kasarni. Saznao sam da je kod onih 350 rezrevista koji su došli 13.maja 1992. godine sa Ozrena došlo do neke podjele i da je njih tridesetak bacilo oružje. Bilo mi je jasno da tog dana treba nešto da se desi. Izašao sam ispred kasarne i vidio dva kamiona kako se pale i kreću. Otišli su prema Brčanskoj Malti i dalje ka Šičkom Brodu. Primjetio sam da su to bili oni rezervisti koji su napustili jedinice i koji nisu htjeli da idu tamo gdje ih je Dubajić htio poslati.

Istog dana oko 10 sati dvojica stražara Okružnog zatvora Pero Lovrić i Izet Atić obavještavaju telefonom sa Kozlovca načelnika SJB Mešu Bajrića da su rezervisti bivše JNA provalili u magacine i da iz njih izvlače oružje i municiju i da ih tovare u kamione i picqauere. Nakon kraćeg vremena u SJB Tuzla došao je Pero Lovrić koji je u dvorištu SJB rekao Rasimu Hadžiću komandiru Specijalne jedinice da ima važnu informaciju da saopšti Meši Bajriću.

Rasim Hadžić o tome kaže slijedeće: Zajedno smo otišli načelniku i Lovrić je saopštio da četnici na Kozlovcu izvlače oružje iz skladišta. Pošto nije mogao da povjeruje u takvo nešto, Bajrić je mene poslao da provjerim dojavu. Došao sam na Kozlovac i stupio sam u vezu s Izetom Atićem, radnikom na prijavnici. Prošetali smo se dvorištem ugostiteljskog objekta i uvjerio sam se u istinitost dojave. Vratio sam se načelniku i potvrdio tu informaciju. Od njega sam dobio naređenje da odmah sa jedinicom krenem i spriječim iznošenje oružja iz skladišta što sam i uradio.

Polazeći od riješenosti da se ne dozvoli izvlačenje oružja iz magacina na Kozlovcu, kao i svaki drugi oblik djelovanja koji bi mogao ugroziti grad, svim manevarskim jedinicama i ratnim milicijskim stanicama izdato je oko 11 sati naređenje da se zaspojednu određene tačke i pravci na području grada i opštine. Tako je i učinjeno
Smail Aga Cengic

Sljedeće

Vrati se na: Sve ostalo