Sead Rekic

Re: Sead Rekic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 11:02 pm

windows7sevn.org Facebook Share
Rekićevim svjedočenjem, te svjedočenjem ostalih svjedoka, došlo se do krivične odgovornosti Muslimovića. Za djela koja su se njemu, u početku, stavljala na teret bila je zaprijećena kazna od 15 godina zatvora. Muslimović je već bio jednom nogom u zatvoru. Bio je to kraj mjeseca maja 1993.g. Sjećajući se ovog procesa tužilac Bisić će novembra 1993.g. izjaviti sljedeće: „Početkom aprila mjeseca 1993. godine kao okružni vojni tužilac zaprimio sam Krivičnu prijavu sa prilozima protiv prijavljenog Rekić Seada. Kada sam na osnovu izvršenog uvida u zaprimljeni materijal ustanovio da postoje indicije o umješanosti Muslimović Fikreta kao i nekih komandanata i jedinica OS RBiH u nezakonite radnje, tj. o saradnji sa agresorom, odlučio sam da u skladu sa svojim zakonskim ovlaštenjima o istome obavijestim državno rukovodstvo. S tim u vezi, sačinio sam informaciju veličine 5–8 stranica, u kojoj smo Senad Kreho i ja ukratko obradili dokaze vezane za Fikreta Muslimovića, zatim obaranje mosta u B.Šamcu, zatim ubistvo Fadila Đoze kao i druge radnje vezane za Igman i slične stvari.

Ovu Informaciju koju smo potpisali Senad Kreho i ja, dostavili smo tokom juna 1993. godine najvišem državnom rukovodstvu i to predsjedniku Predsjedništva RBiH, članu Predsjedništva dr.Ejupu Ganiću, zamjeniku ministra za MO, ministru MUP–a RBiH i načelniku GŠ ARBiH Seferu Haliloviću." U trenutku kada je Rekić u pritvoru, Muslimović očekuje hapšenje svakog sata, Mujezinović pod istragom jer je prešućivao poznanstvo sa Rekićem, i kada je kompletna vrhuška KOS-a u RBiH potpuno razbijena dešava se potpuni, neočekivani, obrat. Po istom principu kako se to dogodilo i krajem 1991.g. kada je Muslimović o Rekiću obavjestio Izetbegovića a ovaj potonji šutio, sada 1993.g. očito je da je Izetbegovića „neko" obavijestio da je Muslimović na korak od zatvorske ćelije. Iako je smjena bila tek pusta želja ustaških secesionističkih krugova, Alija Izetbegović telefonom poziva Rasima Delića da hitno dođe u Sarajevo.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 11:03 pm

U pismu od 26.8. i 30.8.1994.g., tada smjenjeni načelnik CSB Sarajevo Munir Alibabić piše, o slučaju Rekić, Aliji Izetbegoviću: „U Informaciji sam naveo da su (Mujezinović i Ugljen - op.a) upropastili slučaj Rekić. Zašto su reterirali ključni svjedoci Makusmović, Ovčina i Balta kojima je Ugljen dao posljednji brifing i kakva je tu uloga tužioca Mehića koji je postavljen na prijedlog Mujezinovića, a prešutio nam je podatak da su Mehić i Rekić zajedno radili u kasarni «Viktor Bubanj» i bili Vasiljevićevi ljudi. Međutim, kada je Sektor SDB dokumentovao Rekićevu neprijateljsku aktivnost, pogotovo na Igmanu, i kada je Rekić uhapšen u prvoj polovini 1993. godine, tada će Rekić, između ostalog, istaći svoje prisne kontakte sa Mujezinovićem, dok su službovali u armiji prije rata, u toku samoga rata, pa i pred hapšenje. Onda sam ga pozvao u svoju kancelariju i on mi je odmah sa vrata rekao da pretpostavlja zbog čega ga zovem, da se najvjerovatnije radi o Rekiću, a onda mi je pojasnio da je on tu malo nesretno involviran, da on zna da je Rekić kombinacijom Vasiljevića ugrađen u MUP BiH, da je to jedan od najjačih agenata KOS-a..."
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Pet lis 10, 2014 10:26 am

Evo sta o njemu kaze general Jovan Divjak:

"U tim trenucima ulaze u sobu članovi TG–2 sa Igmana. Zejnil ih predstavlja. Među prvima prepoznajem Seada Rekića, čoveka koji je sa visokom ocenom 9 položio ispit iz taktike, u sklopu završnih ispita Vojne akademije, pred Komisijom za taktiku kojoj sam bio predsednik, u Centru vojnih škola JNA u Sarajevu. Od njega sam u oktobru 1991. godine tražio da mi pomogne u sudskom sporu u kojem sam optužen da sam dao oružje “ustašama”, kako se izrazio vojni tužilac Budo Đorđić."
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Pet lis 10, 2014 10:34 am

Strajo Krsmanovic o Rekicu i o desavanjima poslije njegovog hapsenja:

"U vrijeme kada je smijenjen nacelnik CSB-a Sarajevo desile su se takodje smijene Joze Andzica, zamjenika komandanta specijalne jedinice CSB-a "Lasta" i Zdravka Stojnica, inspektora sluzbe bezbjednosti, inace poznatog po tome sto je raskrinkao Seada Rekica, KOS-ovca koji je izdao planove za deblokadu Sarajeva. NEkako u isto vrijeme smijenjen je, pa zatim ponovo vracen na funkciju Ismet Dahic, zamjenik komandanta I korpusa ARBiH, bivsi pomocnik ministra unutrasnjih poslova za policiju, Alibabicev bliski saradnik i prijatelj. Sve ove smjene, doduse, nisu motivisane istim formalnim razlozima, ali su indikativne po vremenu u kom se desavaju. Najzad, u Sarajevu je ozivjela i pojava "reketa" pa je tako nedavno demoliran jedan privatni trgovacki objekat u samom centru grada, udaljen svega stotinjak metara od zgrade Predsjednistva, sto pedeset metara od CSB-a a svega pedesetak metara od zgrade u kojoj je Komanda I korpusa ARBiH. "
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Pet lis 10, 2014 10:41 am

Mirsad Catic Cuperak, iz njegove knjige "Pod sjenom Igmana" pise o tome kako je pao Rekic

"10. august 1992.
Pripremio sam se za Grebak. Fadil hoce da povucemo i nesto municije za njih. Da idemo s obrazom. Rale i Diksa iz Konjica su nam dali jurisne puske“argentinke”, da nam se nadju.

Bio sam na sastanku sa Krajisnicima. Hoce u Krajinu. Ovdje ih samo guraju tamo gdje niko nece... U pravu su za vecinu zahtjeva, i to cu rijesiti. Ne zelim da odu. Potrebni su ovdje. I ja sam“Krajso”, pa sam ovdje. Neka! Poveli su se za Cuskicem, koji je nekidan otisao sa svojom jedinicom s Igmana.

Edib Saric se vratio iz Trnova. Kaze da je situacija sada pod kontrolom.

Prebacili smo stvari iz“kedyja” u Saricevog“payera”.

Fadil je vozio. Nagurali smo se Rekic, ja, Fudo iz Zenice i Mirza Huskic, Poharin snimatelj.

U pratnji su nam neki momci sa“ladom”. Nalili smo gorivo kod“Famosa” i vratili se po momke s“ladom”. Nesto im nije bilo uredu. Nismo ih cekali. Krenuli smo ka Trnovu.

U Stabu u Trnovu izdao sam zadatke Fudi i njegovom Zenickom bataljonu da izvidjaju pravac prema Tvrdinicima, a Rekic Golu Jahorinu i Kupole.

Za ruckom je bila malo mucna situacija. Fadil je Rekicu otvoreno rekao da je spijun pod sifrom“Otrov” i da zna jos za petericu koji su kao i on, da za to ima i dokaze. Mnogo toga je iznio. Rekic je samo sutio.

Napokon smo krenuli dalje. Fadil, Mirza i ja.

Na brani u Kijevu trebali smo sacekati Sulju Drecu, da nam bude vodic.“Nagazili” smo komandira odjeljenja koje je bancilo na brani i pucalo. Sulje nije bilo. Fadil je pozvao momka koji je bio na brani, da nam on bude vodic do Grepka.

Zuti Serdarevic je zbunjen i uplasen.

Oko 19 sati i 30 minuta bili smo u Hamzicima. Selo. I seoski ucitelj. Pogledali smo dnevnik i krenuli. Upozorili su nas da cetnici granatiraju put, ali da do sada nije bilo pogodaka...

Fadil i ja smo se, nakon desetak minuta voznje, s radoscu pozdravili – bili smo izvan vidika jahorinskih osmatraca.

Bljesak i eksplozija! Vozilo krece u provaliju. Fadilu uspijeva da ga zaustavi na samoj ivici.

Pucnjava, desno sa uzvisenja, i lijevo, iza vozila. Ima dosta svjetlece municije. Opet bljesak i eksplozija. Smrdi nagorjelina...

Podigao sam glavu sa rukohvata. Fadil je naslonjen na mene. Ziv je. Istrcao je iz auta negdje pozadi. Ja nisam mogao otvoriti vrata. Bila su zastekana... Opet bljesak i eksplozija. Skotrljao sam se u provaliju i dopuzao do srusenog debla. Cuo sam Djozu iza sebe:“Brate, sta je bilo?” Pogledao sam i pricao:“Desna noga, lijeva noga, desna ruka, lijeva ruka. Ostalo, ne vidim.”“Stomak”, cuo sam Fadila.

Ocekivao sam da ce neko doci da nas dokrajci. Otkacio sam skracenicu i polozio na koljeno, bombu bez osiguraca ispod desnog pazuha i pistolj u lijevu ruku. Cekao sam. Sablasno tiho. Pala je noc, a niko nije dosao.
Smail Aga Cengic

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Sve ostalo