Sead Rekic

Sead Rekic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 2:48 pm

windows7sevn.org Facebook Share
Prica o jednom KOS-ovcu

Slika

Sead Rekic je pao u maju 1993. godine, bio je zarobljen te je priznao da je radio za KOS i za Vasiljevica i da se po dolasku u Sarajevo javio Delimustaficu, koji mu je bio veza i koji ga je uveo u nase redove.

Rekic u svom iskazu pominje i Fikreta Muslimovica kao visokorangiranog KOS-ovca koji je zahtijevao da sve izvjestaje pise njemu licno. U datoj izjavi, Muslimovic tvrdi da ga uopste ne poznaje.

Idemo, redom.

Od pocetka rata, Munir Alibabic Munja, tadasnji sef Sarajevskog sektora SDB je spremao dokaze o tome da Rekic radi za KOS, te je u maju 1993. godine general Sefer Halilovic izdao naredjenje da se on uhapsi.

Optuzba je glasila, saradnja sa KOS-om te unosenje problema u ARBiH te ometanje akcije deblokade Sarajeva. Teretili su ga za ubistvo Fadila Djoze i ranjavanje Mirsada Catica na Igmanu te predavanje kasarne u Pazaricu cetnicima.
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

Re: Sead Rekic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 2:52 pm

izjava Seada Rekica:

"Ja sam otisao kod generala Vasiljevica, a tada me interesovalo na koji cu nacin preci u MUP BiH kada sam aktivni oficir JNA i KOS-a, iako sam formalno presao u Savezni SUP. General mi je rekao da je sve u redu i da se samo javim Aliji Delimustaficu. Pitao sam ga kome da saljem izvjestaje, te me je on ponovo uputio na Delimustafica. Tada mi je Vasiljevic rekao da ne bi bio otkriven treba da dobijem rjesenje o napustanju JNA sa datumom prelaska u Savezni SUP. Nakon toga odlazim Bakovicu i ome odvodi u Personalu, te sam cuo kada je Bakovic naredio da mi se izda falsifikovano uvjerenje o prestanku aktivne vojne sluzbe od 17.11.1991. godine, koje je potpisao savezni sekretar Gracanin, sto je kao i ostala dokumenta bilo netacno i radilo se o falsifikatima, sto je sve bilo dogovoreno sa generalom Vasiljevicem."
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 2:54 pm

Njegov advokat po sluzbenoj duznosti je bio Vahidin Kapo dok kroz istragu tuzitelja Bisic Mustafe de predsjednika Szuda Senada Krehe se dolazi do podataka da je Rekic saradjivao sa Muslimovicem i Mujezinovicem.
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 10:48 pm

Predmet špijuna Rekića su, pod budnim okom komandanta ARBiH Sefera Halilovića, vodili predsjednik Okružnog vojnog suda Senad Kreho i vojni tužilac Mustafa Bisić. Rekiću je određen advokat po službenoj dužnosti – Vahidin Kapo. Pošto je Haliloviću bilo poznato da je Rekić tek jedan u lancu špijunske mreže KOS-a unutar RBiH, naređuje Bisiću i Krehi da vode istragu o čitavom Rekićevom službovanju za KOS. Tako dolaze do Fikreta Muslimovića i Envera Mujezinovića koji su prešutili da uopće poznaju Rekića.

U svojoj izjavi Rekić svjedoči o počecimaa rada za KOS: „1981. godine dobio sam prekomandu u četvrtu diviziju u Lukavici na dužnost komandira čete I bataljona. Pred odlazak u Lukavicu pozvao me je kapetan Bjelinac u svoju kancelariju, te mi rekao da se po dolasku u Lukavicu javim kapetanu I klase Fikretu Muslimoviću koji je bio načelnik organa bezbjednosti I divizije te mi je rečeno da će Fikret Muslimović biti upoznat o mojoj saradnji sa KOS-om. Mogu da dodam da sam 1987. godine unaprijeđen u čin kapetana I klase, a inače, mom prelasku u bataljon doprinijela je velikim dijelom i saradnja sa KOS-om, te moji raniji rezultati. Jedne prilike mi je Fikret Muslimović rekao u mojoj kancelariji da od sada sve izvještaje pišem njemu lično kao službenu zabilješku i da nema potreba da se potpisujem pod tajnim nazivom."
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Čet lis 09, 2014 10:48 pm

„U julu 1990. potpukovnik Fikret Muslimović mi je saopštio da bi trebao ići na školovanje u Komandno-štabnu školu taktike u centar visokih vojnih škola kopnene vojske na Banjici...Sa mnom u grupi zajedno je bio Sefer Halilović, Hajro Osmanagić i Zoran Soldat. U razgovoru sa Seferom i Hajrom vidio sam da obojica imaju potpuno suprotan stav u odnosu na mene. Naime, Hajro je javno iznosio svoje stavove o ugroženosti muslimanskog i hrvatskog naroda, te je više naginjao stranci SDA, dok je Sefer dobro poznavao istoriju muslimanskog naroda te je više bio naklonjen bošnjaštvu i osuđivao je rat u Hrvatskoj. Znam da je jedne prilike po povratku iz Hrvatske, Sefer bio na pauzama stalno sam i zatvoren prema ostalima u klasi. Ja sam ga jedanput sreo i želio sam da znam šta se dešava, pa sam mu predložio da porazgovaramo o tome i on je pristao, te mi je tada Sefer rekao da njemu mentor vraća rad nekoliko puta i to po nalogu KOS-a. Pa mi je rekao da neko od kolega prenosi KOS-u sve o njemu i da će on saznati ko to radi, te mi je rekao da između ostalog sumnja i na mene..."
Smail Aga Cengic

Sljedeće

Vrati se na: Sve ostalo