Slaveni su u Bosni u vrijeme Ostrogotske kraljevine 488-555

Slaveni su u Bosni u vrijeme Ostrogotske kraljevine 488-555

PostPostao/la admin » Sri vel 06, 2013 2:43 pm

windows7sevn.org Facebook Share
LJPD je izvor koji nam kazuje o Goto-Slavenima, dakle dokaz da su Slaveni počeli da se doseljavaju na područje Bosne još za vrijeme Gotske kraljevine 488-555, koja je obuhvatala i Bosnu.

LJPD kaže da “zemlju napuni mnoštvo Slavena“ (poglavlje IV) a Totilu (545-552) stavlja kao slavenske vladare.
IV
Njega je naslijedio u kraljevanju njegov sin Selimir, koji je premda paganin i iz istog roda, sa svima je bio u miru i voljeo je sve hrišćane, i najmanje ih je proganjao. Sklopio je s njima ugovor i plaćali su mu danak. U njegovo doba zemlja se smirila i ispunila mnoštvom Slovena. I rodio je sina koga je nazvao Bladin. Umro je dvadesetprve godine svoje vladavine.

Gotska kraljevina i doseljenje Goto-Slavena je dakle čitavih 100-150 godina prije doseljenja na Balkan srpskog ili hrvatskog plemena.
Ovi Goto-Slaveni vremenom slaveniziraju zatečeno domicilno romaniziriano stanovništvo pri čemu se na području Bosne stvara zeseban etnikum koji postaje samostalan narod – Bošnjaci.

pogledati kartu Ostrogotskog kraljevstva ovdje
ne zna primitivizam šta je minimalizam

Slika
admin
Site Admin

Re: Slaveni su u Bosni u vrijeme Ostrogotske kraljevine 488-555

PostPostao/la Azpire » Sri ožu 12, 2014 9:45 pm

Zanimljivo.
Azpire

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Uto ruj 23, 2014 8:27 pm

Prema Edgaru Höschu, profesoru Historije jugoistocne Evrope na Uni Minhen, su Slaveni upadali jos od vremena hunskih upada zajedno sa avarima, protobugarima te madjarima, te su kasnije bili pratioci germanskih plemena, samo sto su se Slaveni nastanili na Balkanu.

Nakon odlaska Langobarda 568. godine, te padom Sirmiuma 582. godine se Balkan otvorio za Slavene, te su njihova naselja u bizantijskim izvorima nazivani Sclabinia.

Bugari su se Slavenizirali, dok su Madjari i Slaveni zadrzali svoj jezik.

“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

PostPostao/la Jack » Sri ruj 24, 2014 1:10 am

Imam prirodni prirastaj svih slavenskih plemena iz 488 i umrle nacionalno. Samo ja to imam a bojim se da stavim ovdje da nebi prepisivali, tu ste knjigu od mene ukrali.
Jack

PostPostao/la Smail Aga Cengic » Sri ruj 24, 2014 10:00 pm

Jack napisao:Imam prirodni prirastaj svih slavenskih plemena iz 488 i umrle nacionalno. Samo ja to imam a bojim se da stavim ovdje da nebi prepisivali, tu ste knjigu od mene ukrali.

WTF?
“Buncaju ljudi i postaju umorni od života kad nemaju pred sobom neki cilj prema kome bi upravili svaki svoj napor i svaku svoju misao.” Marko Aurelije
Smail Aga Cengic

Vrati se na: Prodori Slavena u rimske provincije